Jak rozpoznać dobre repetytorium do matury?

By | Czerwiec 15, 2016

Wybór dobrego repetytorium maturalnego z matematyki nie jest łatwą sprawą. Jak wiadomo, ogromna część tego rodzaju książek jest pisana przez nauczycieli, co dla ucznia może skutkować różnego rodzaju trudnościami. Nauczyciel chce bowiem, aby uczeń n a p r a w d ę zrozumiał daną tematyką, tak jak powinno się ją rozumieć według standardów przyjętych w danej dziedzinie. Dlatego też sposób wykładania niektórych zagadnień w przypadku nauczycieli jest bardziej zawiły i trudniejszy zrozumienia, niż na przykład w przypadku internetowych korepetytorów, którzy nagrywają filmy instruktażowe z rozwiązaniami zadań i zamieszczają je na swoich stronach internetowych. Twórcy tego rodzaju filmików instruktażowych starają się bowiem spojrzeć na problem z perspektywy ucznia, tj. po prostu pokazać uczniowi, jak najłatwiej i najszybciej rozwiązać dane zadanie. Bardzo często są to metody, które dają trafne wyniki, ale które są uznawane przez nauczycieli matematyki za błędne, ponieważ nie przygotowują ucznia do opanowania dalszej części danej tematyki. Oczywiście, z perspektywy ucznia, dla którego przygoda z matematyką zakończy się na egzaminie maturalnym, nie ma to większego znaczenia: chodzi tylko i wyłącznie o to, aby zdać egzamin i uzyskać świadectwo dojrzałości. Naturalnie, z perspektywy nauczyciela tego rodzaju podejście jest niedopuszczalne, ale właściwie: co z tego?
Problem leży jednak w tym, że nie będziemy w stanie odpowiednio przygotować się do matury bazując jedynie na portalach i stronach internetowych, których autorzy rozwiązują na naszych oczach określone zadania. Czy tego chcemy, czy nie, uczenie się z książek jest integralnym i niemożliwym do wyeliminowania składnikiem przygotowań do egzaminu maturalnego z matematyki. Musimy jednak zadbać o to, aby książki, z jakich będziemy korzystać, były dla nas możliwie jak najbardziej pomocne.
Na co więc przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę, kiedy szukamy takich pomocy naukowych, jak na przykład repetytorium maturalne? Jak można wywnioskować z powyższych partii niniejszego tekstu, kwestią o kluczowym znaczeniu jest funkcjonalność danej metody nauki. Należy więc wybierać tylko takie podręczniki, w których materiał został wyłożony w sposób jak najprostszy i najłatwiejszy do zrozumienia, mniej więcej tak, jak jest on tłumaczony przez wspominach portalach internetowych poświęconych tematyce samodzielnego przygotowywania się do matury z matematyki. Jakie jest najważniejsze kryterium oceny tego, czy dany podręcznik jest funkcjonalny czy też? Takim kryterium jest nasze własne, subiektywne odczucie: jeżeli czytamy dany podręcznik i wiedza po prostu sama „wchodzi“ nam do głowy, to znak, że najpewniej trafiliśmy na coś odpowiedniego dla nas.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *