Nowa matura z biologii  

By | Czerwiec 9, 2016

Biologia nie jest najczęściej wybieranym dodatkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym. Nie jest to fakt trudny do zrozumienia, ponieważ biologia z całą pewnością stanowi jeden z najtrudniejszych przedmiotów, jakie uczniowie mogą zdawać na maturze. Ponadto, zakres materiału, jaki trzeba opanować aby zdać egzamin maturalny z tego biologii(zarówno na poziomie rozszerzonym, jak i na poziomie podstawowym) jest naprawdę szeroki oraz zróżnicowany, co jeszcze dodatkowo podnosi poziom trudności.

Oczywiście, podstawowym elementem programu jest budowa komórki, a więc takie zagadnienia, jak na przykład: Budowa i funkcje węglowodanów, białek i tłuszczy, Budowa i funkcje kwasów nukleinowych, Elementy plazmatyczne komórki, Budowa i funkcje jądra komórkowego, Funkcje mitochondrium w komórce, Rodzaje i funkcje plastydów, Nieplazmatyczne składniki komórki, Podział mitotyczny komórki, Podział mejotyczny komórki. Jak więc widzimy, pierwszy blok tematyczny to zagadnienia, można powiedzieć, podstawowe, takie z którymi uczniowe mieli kontakt już podczas nauki w gimnazjum. Schody zaczynają się dopiero potem, a mianowicie razem z tematem genetyki. Jak wynika z wielu ankiet i badań sondażowych wśród uczniów, którzy zdawali maturę z biologii, to właśnie genetyka jest tą dziedziną, która przysparza największych problemów i której opanowanie wymaga największych nakładów pracy. To właśnie genetyka jest jednym z tych działów biologii w liceum, które stanowią niejako wprowadzenie do wyższej biologii, takiej jaka jest nauczana już na poziomie studiów z tego przedmiotu. Między innymi dlatego biologia dla maturzysty może sprawiać pewne problemy uczniom przystępującym do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.
Wydaje się, że kluczową kwestią jeśli chodzi o egzamin maturalny z biologii jest nie tylko opanowanie określonego materiału, ale także przygotowanie się pod wymagania, jakie stawiają piszącym maturę egzaminatorzy. Na co więc należy zwracać uwagę?

przede wszystkim, musimy być przygotowani, że matura z biologii ma sprawdzić naszą umiejętność myślenia biologicznego, odczytywania wyników eksperymentów oraz dokonywania na podstawie posiadanej wiedzy podstawowych analiz biologicznych, na przykład dotyczących sposobu funkcjonowania organizmu w jego środowisku. Widać po tym, że egzamin maturalny z biologii jest w wysokim stopniu profilowany pod studia medyczne; już na tym etapie sama wiedza licealna może okazać się niewystarczająca. Musimy opanować określony sposób podchodzenia do zagadnień i rozwiązywania ich.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *